22 Haziran 2012 Cuma

Ergin Ataman Galatasaray'da!

ergin ataman
Beşiktaş ile sözleşmesi biten ancak Milangaz'ın sponsorluğa devam ederse takımla yeniden anlaşmayı düşünen Ergin Ataman, Milangaz'ın sponsorluktan çekilmesiyle Galatasaray Medical Park'tan gelen teklifi kabul etti ve sarı kırmızlı kulüple anlaştı.

Konu ile ilgili olarak Ergin Ataman şu açıklamayı yaptı:

"Ünal Aysal bana Galatasaray Medical Park'ı Türkiye ve Avrupa'da zirveye taşımak istediklerini anlattı ve bu projenin içinde beni görmeleri bana onur verdi. Ünal Aysal ile yaptığım görüşmede 3 yıllığına anlaştım."

Galatasaray Spor Kulübü'nden yapılan açıklama:

"Galatasaray Medical Park Erkek Basketbol takımımızın Başantrenörlüğü görevi için Sayın Ergin Ataman ile anlaşma sağlanmıştır. Sayın Ataman’a yeni görevinde üstün başarılar dileriz.
 
Sayın Oktay Mahmuti ile kulübümüz arasındaki sözleşme, 13 Haziran 2012 tarihi itibariyle karşılıklı olarak feshedilmiştir. Görevde bulunduğu dönem içerisinde Erkek Basketbol takımımıza yaptığı büyük katkı ve gösterdiği özverili çalışmalarından dolayı Sayın Oktay Mahmuti’ye Galatasaray Spor Kulübü adına en içten teşekkürlerimizi bildirir, kariyerinin bundan sonraki döneminde kendisine üstün başarılar dileriz.

Galatasaray Spor Kulübü"

Galatasaray Medical Park Erkek Basketbol takımımızın Başantrenörlüğü görevi için anlaşma sağlanan Ergin Ataman hakkındaki kariyer bilgi yazısı şu şekildedir:

7 Ocak 1966'da İstanbul'da doğan Ergin Ataman antrenörlük kariyerine Eczacıbaşı altyapısında başladıktan sonra 1990'da Efes Pilsen'e geçti. Burada ilk olarak alt kategorilerde görev almasının ardından 1991-1992 sezonunda Aydın Örs'ün baş antrenörlüğe gelmesiyle yardımcı antrenör olarak sahaya çıktı ve 1996 yılına kadar bu görevi üstlendi. Ataman, 1996 senesinde Koraç Kupası’nda mutlu sona ulaşan ve ülkemize basketbol branşında ilk kupayı getiren Efes Pilsen’in teknik heyetinde yer alan isimlerden biriydi. 1996-1997 sezonunda Ankara ekibi Türk Telekom PTT'nin başına geçen Ergin Ataman ilk baş antrenörlük deneyimi olmasına karşın çok başarılı bir iş çkardı ve takımını normal sezon ve playoff ikincisi yaparak Euroleague organizasyonuna katılmasını sağladı.

1997 yazında İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda A Milli Takım baş antrenörü Ercüment Sunter'ın yardımcılığını yapan Ergin Ataman bir sezon daha Türk Telekom'un başında geçirdi ve Cumhurbaşkanlığı Kupası sevinci de yaşadı. Ataman 1998-1999 sezonunda takım çalıştırmadı ve ABD'nin Stanford Üniversite'ne giderek basketbol antrenörlüğü üzerine araştırmalarda bulundu. 1999-2000 sezonunda Pınar Karşıyaka'da görev alan Ataman sezonun ilk haftalarında Efes Pilsen'de baş antrenörlük görevine getirildi ve ülkemize yine bir ilki yaşatarak takımını Euroleague Final Four'una taşıma başarısı ekledi. Sonraki sezonda Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı Efes Pilsen'e getiren Ergin Ataman, Şubat 2000'de takımdan ayrılıp görevini Oktay Mahmuti'ye devretti ve Efes Suproleague'de de Final Four yapıp CSKA Moskova'yı devirerek yine Avrupa üçüncüsü oldu.

Kariyerini Avrupa'da sürdürmeyi seçen Ergin Ataman İtalya'nın Montepaschi Siena takımının başına geçti ve burada iki sezon kaldı. 2002'de finalde Pamesa Valencia'yı geçen Ataman'ın ekibi Saporta Kupası'na uzandı ve o güne kadar ki tarihinin en önemli başarısını elde etti. Bir sonraki sezon (2002-2003) Ataman'ın Siena'sı Euroleague'de Final Four oynama başarısı gösterdi ve CSKA Moskova'yı geçip Avrupa üçüncüsü oldu. Ergin Ataman döneminde yardımcı antrenör olan Simone Pianigiani 2006'da takımın başına geçip yeni başarılar kazanmasını bildi.

2003-2004 sezonunuyla birlikte yeniden Türkiye'ye dönen ve Ülkerspor'un başına geçen Ataman üç senelik süre zarfında Efes Pilsen'i dört kez finalde mağlup ederek takımına iki Türkiye Kupası ve iki Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferi yaşattı. Ülkerspor'u Euroleague'de Çeyrek Final seviyesine kadar çıkaran Ataman 2005-2006 sezonunun sonlarına doğru takımdan ayrıldı ve Kasım 2006'da İtalya'nın Climamio Bologna takımının başına geçti. 2007-2008 sezonunda tekrar ülkesine dönen ve Beşiktaş Cola Turka'nın başına geçen Ataman takımını normal sezon liderliğine taşıdı. Siyah beyazlı ekibi ULEB Cup'ta (Eurocup) 10 maçta 10 galibiyet ile çeyrek finale taşıyan Ataman, bu turda Cüney Erden'in son saniye üçlüğüyle Galatasaray'a boyun eğmişti.

2008-2009 sezonuyla birlikte bir kez daha Efes Pilsen başına geçen Ergin Ataman 2-0 geriye düşülen Fenerbahçe Ülker karşısındaki final serisini 4-2 ile kazanması bildi ve dört sezon süren şampiyonluk hasretine son verdi. Ergin Ataman aynı sezon Efes Pilsen'in Türkiye Kupası'na da uzanmasını sağladı. Mavi beyazlı ekiple Fenerbahçe Ülker karşısında iki de Cumhurbaşkanlığı Kupası elde eden Ergin Ataman 2010-2011 sezonunun ortasında Beşiktaş Milangaz'ın başına geçti ve 2011-2012 sezonunda takımını ligde 37 sene sonra şampiyonluğa taşıdı. Deneyimli antrenör bunun yanı sıra Türkiye Kupası ve FIBA Eurochallenge Kupası zaferleri de yaşadı ve Avrupa'da ikinci kez kupa kazanma başarısı gösteren ilk Türk antrenör oldu.

Ergin Ataman kariyeri boyunca bir Saporta Kupası, bir Eurochallenge Kupası, iki lig şampiyonluğu, dört Türkiye Kupası, beş Cumhurbaşkanlığı Kupası elde etti ve kazanma karakterini sahaya yansıtmasıyla ön plana çıktı. 
 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder